(Q1)Mohan gives 35% of the money he had to his wife and gave 50% of the money he had to his sons. The remaining amount of 11,250 he kept for himself. what was the total amount of money Mohan had?
Solution: Let total amount of money Mohan had=100x
Now,
15x=11250
∴ x=11250/15
=750
Total amount of money Mohan had=100x
=100×750
=75000 Ans.
Rough:
Total money gives by Mohan to his wife+son=35%+50%=85%
Now,
100x×(85/100)
=85%
remaining=100x-85x=15x
(Q2)Mr. Nand spent 20% of his monthly income on food and 15% on children’s education, 40% of the remaining he spent on entertainment and transport together and 30% on medical. He is left with an amount of 8775 after all these expenditures. What is Mr. Nand monthly income?
Solution: Let monthly income of Mr. Nand =100x
19.5x=8775
∴ x=8775/19.5
= 450
monthly income of Mr. Nand = 100x
=100×450
=45000 Ans.
Rough:
Total spent on Food + Education=20%+15%=35%
i.e 100x(35/100)
=35x
Remaining=100x-35x=65x
Total spent on entertainment + Transport + Medical=70%
i.e 65x(70/100)
=45.5x
Remaining=65x-45.5x=19.5x
(Q3)Mohan had a certain amount with him. He spent 20% of that to buy an article and 5% of the Remaining on Transport, then he gifted Rs 120. If he is left with Rs 1400, the amount he spent on transport is.
Solution: Let certain amount=100x
76x-120=1400
=>76x=1520
∴ x=1520/76
=20
Transport=4x
=4×20
=Rs 80 Ans.
(Q4)Aman spends 40% of the amount he received from his father on Hostel expenses, 20% on Books and Stationary and 50% of the remaining on Transport. He saves Rs 450 which is half the Remaining amount after spending on Hostel expenses,Books etc. and Transport. How much money did he get from his father?
Solution: Let Aman get money from his father=100x
10x=450
∴ x=45
Aman get money from his father=100x
=100×45
=Rs 4500 Ans.
Rough:
Total spent on Hostel+(Books + Stationary)=40%+20%=60%
i.e 100x×(60/100)
=60x
Remaining=100x-60x=40x
50% remaining on transport
i.e 40x×(50/100)
=20x
Remaining=40x-20x=20x
(Q5)A man spends 75% of his income. His income is increased by 20% and he increased his expenditure by 10%. His saving is increased by.
Solution: Let income=100x
Expenditure (i.e. spend) is increased by 10% than new Expenditure
=75x×(100+10)/100
=75x×(110/100)
=82.5x
New saving=120x-82.5x=37.5x
Increased saving=37.5x-25x=12.50x
% increase=(12.50x×100)/25x
=50% Ans
(Q6)The monthly salaries of A and B together amount to Rs 40000. A spends 85% of his salary and B, 95% of his salary. If now their saving is the same, then the salary of A.
Solution: Let salary of A=100x
Salary of B=40000-100x
A spends 85% of his salary that means A saved 15% salary
∴ Saving of A=100x(15/100)
=15x
B spends 95% of his salary that means B saved 5% salary
∴ Saving of B=(40000-100x)×(5/100)
=(40000-100x)/20
According to question their saving are same so,
15x=(40000-100x)/20
300x=40000-100x
∴ x=40000/400
= 100
Now,
Salary of A=100x
=100×100
=Rs 10000 Ans.