**Direction (1-6): Study the following information carefully and answer the questions given below.**

There are three towns P, Q and R. Certain numbers of offices are established in these towns under scheme A, scheme B and scheme C in 2019.

Scheme C: The number of offices under scheme C is 29/31 of the number of offices under scheme B. The number of office in town R under scheme C is 10 more than under scheme B.

**1)**

**In 2020, the number of offices established for town Q under scheme B is increases by 50% and the number of offices established for town R under scheme C is decreased by 75%, then the total number of offices in 2020 for town Q under scheme B and town R under scheme C is equal to the total number of offices in which of the following towns in 2019?**

A) Town P under scheme B and town Q under scheme A together

B) Town P under scheme C and town R under scheme C together

C) Town R under scheme B and town P under scheme B together

E) None of those given as options.

**2) ****In town X, the number of offices established under scheme A is 20% more than that of number of offices established for town R under scheme A and the number of offices established under scheme B is 20% less than that of number of offices established for town Q under scheme B and total number of offices in town X is 840, then how many offices are established for town X under scheme C?**

A) 150

B) 165

C) 180

D) 194

E) None of these

**3) ****If the revenue of each offices is 10 crore for scheme A and 15 crore for scheme B and 12 crore for scheme C, then how much revenue received from town R under these three schemes (in million)?**

A) 124200

B) 134000

C) 217800

D) 154000

E) None of these

**4) ****What is the average number of offices under scheme B and C for town R and town Q together?**

A) 310

B) 320

C) 325

D) 345

E) None of these

**5) ****What is the total number of offices under scheme A and B together?**

A) 2180

B) 2285

C) 2345

D) 2490

E) None of these

**6) ****What is the ratio of total number of offices under scheme B to scheme C?**

A) 29: 31

B) 25: 27

C) 31: 29

D) 27: 25

E) None of these

**Data Interpretation**

**Direction (7-10): ****Study the following information carefully and answer the questions given below.**

**7) If the ratio of principal of Vimal to that of Ashraf is 3: 4 and the rate of interest of Ashraf is 20% more than that of Vimal, then what is the interest of Ashraf?**

A) Rs.2400

B) Rs.2900

C) Rs.3400

D) Rs.4800

E) None of these

**8) At what rate of interest the amount of Nilan becomes five times that of his principal?**

A) 100%

B) 150%

C) 200%

D) 250%

E) None of these

**9) What is the amount of Ashok, when the principal of Ashok is 30% more than that of Anu?**

A) Rs.27583.4

B) Rs.32908.8

C) Rs.34560.5

D) Rs.45080.4

E) None of these

**10) What is the principal of Nilan, if the ratio of interest rate of Anu to that of Nilan is 4: 3?**

A) Rs.20000

B) Rs.23000

C) Rs.25000

D) Rs.27000

E) None of these

**Answers :**

**Direction (1-5):**

Scheme A=>

No. of offices in town P = ¾ * No. of offices in town Q under scheme B — (i)

No. of offices in town R = 19/24 * No. of offices in town R under scheme C — (ii)

Total no. of offices in town P under scheme A = Total no. of offices in town R under scheme A — (iii)

Total number of offices under scheme A = 1355 — (iv)

Scheme B =>

Total number of office under scheme B = 930

No. of offices in town Q = No. of offices in town P and R together – 170

No. of offices in town P and R together = n

=> n + (n – 170) = 930

=> n = 550 = No. of offices in town P and R together

Hence the No. of offices in town Q under scheme B = 550 – 170 = 380

From (i), No. of offices in town P under scheme A = ¾ * 380 = 285

From (iii), Total no. of offices in town R under scheme A = 285

From (ii), No. of offices in town R = 19/24 * No. of offices in town R under scheme C

=> No. of offices in town R under scheme C = 24/19 * 285 = 360

From (iv), No. of offices in town Q under scheme A = 1355 – 285 – 285 = 785

No. of offices in town P under scheme B= 2/3 * No. of offices in town P under scheme C — (v)

Scheme C =>

No. of offices under scheme C = 29/31 * No. of offices under scheme B.

=>No. of offices under scheme C = 29/31 * 930 = 870

No. of office in town R under scheme C = 10 + No. of office in town R under scheme B.

Hence, No. of office in town R under scheme B = 360 – 10 = 350

No. of offices in town P under scheme B = 930 – 380 – 350 = 200

From (v), No. of offices in town P under scheme C = 3/2 * 200 = 300

No. of offices in town Q under scheme C = 870 – 300 – 360 = 210

**1) Answer: B**

Offices in town Q under scheme B = 150/100 * 380 = 570

Offices in town R under scheme C = 25/100 * 360 = 90

Total number of offices in 2020 for town Q under scheme B and offices for town R under scheme C = 570 + 90 = 660

From the given option, 660 offices obtained only from option B.

**2) Answer: D**

In Town X, the number of offices established under scheme A = 120/100 * No. of offices in town R under scheme A

= 120/100 * 285 = 342

In Town X, the number of offices established under scheme B = 80/100 * No. of offices in town Q under scheme B

= 80/100 * 380 = 304

In Town X, the number of offices established under scheme C = 840 – 342 – 304 = 194

**3) Answer: A**

Revenue received from town R under these three schemes = (285 * 10) + (350 * 15) + (360 * 12) = 12420 Crore = 124200 million

**4) Answer: C**

Average number of offices under scheme B and C for town R and town Q together = (380 + 350 + 210 + 360)/4 = 325

**5) Answer: B**

Total number of offices under scheme A and B together = 1355 + 930 = 2285

**6) Answer: C**

Required ratio = 930: 870 = 31: 29

**Directions (7-10) :**

**7) Answer: D**

Principal of Ashraf = 4/3 * 30000 = Rs.40000

Rate of interest = 120/100 * 2 = 2.4%

Interest of Ashraf = (40000 * 5 * 2.4)/100 = Rs.4800

**8) Answer: C**

Amount of Nilan = Rs.26500

Principal = 26500/5 = Rs.5300

n = 2 years

SI = 26500 – 5300 = Rs.21200

r = (SI * 100)/(P * n)

= (21200 * 100)/(5300 * 2) = 200%

**9) Answer: A**

Principal of Anu = Rs.20000

Principal of Ashok = 130/100 * 20000 = Rs.26000

Amount of Ashok = P * (1 + r/100)^{n}

= 26000 * (1 + 3/100)^{2}

= Rs.27583.4

**10) Answer: C**

r% = ¾ * 4 = 4%

Let X = Principal

Amount = Principal + SI

=> 26500 = X + (X * 2 * 3)/100

=> X = Rs.25000